Aktualności

Co nowego u pątników XVIII Pieszej Pielgrzymki z Legnicy na Jasną Górę.
Dzisiejszy etap pielgrzymki to etap prawdy. Najpierw w słońcu, później w ulewnym deszczu tysięczna grupa legnickich pielgrzymów wędrowała dziś drogą wiodącą na Jasną Górę. Dziś o godz. 5.30 pątnicy rozpoczęli najdłuższy odcinek tegorocznej pielgrzymki liczący 36 kilometrów. Trasa wiodła z miejscowości Jełowa do Gosławic na Opolszczyźnie. W miejscowości Radawie na tzw. legnickich polach została odprawiona msza święta. Eucharystii przewodniczył biskup Stefan Cichy. Zmęczenie, ból nóg i pierwsze pęcherze - to przede wszystkim dokucza legnickim pielgrzymom. Jednak na odpoczynku we wsi Radawie tego zmęczenia nie było widać, wręcz przeciwnie, pielgrzymi zamiast leżeć i nabierać sił do dalszej wędrówki na łące zaczęli tańczyć tzw. belgijskiego.(Informacje podane przez RADIO PLUS LEGNICA na stronie: http://legnica.fm/index.php/fakty )
data publikacji: 2010-08-06 20:36
 
RENOWACJA BASZTY TKACZY !!!!! Rozpoczęto prace przy remoncie i konserwacji Baszty Tkaczy. Wykonawca zaczyna roboty od rozbiórki dachu i wymiany drewnianej konstrukcji nadbudówki na tarasie widokowym.
TROCHĘ HISTORII: BASZTA TKACZY (Niem. Weberturm) zbudowana jako część pierścienia murów miejskich około 1400 roku, choć pierwszy raz wzmiankowana była dopiero w roku 1572. Budowla gotycka, wzniesiona z cegły na planie kwadratru do wysokości attykowego zwieńczenia liczy około 15 metrów. Renesansową attykę otrzymała w połowie XVI wieku. Ośmioboczna nadbudówka o konstrukcji szkieletowej, zwieńczona hełmem, pochodzi z 1651r. Z chwilą zaprzestania funkcji obronnych baszta została w XVII w. przeznaczona na więzienie miejskie. Odnawiana w latach 1749 - 1843, poddana została gruntownej renowacji w latach 1904 - 1905 i zamieniona na muzeum. Podczas tych prac dokonano rekonstrukcji attyki. Po wojnie konserwację baszty przeprowadzono w 1967 roku. Na jej ścianach można zaobserwować ślady świadczące o pierwotnej wysokości murów obronnych Chojnowa. W ostatnich latach baszta wykorzystywana była jako siedziba drużyn harcerskich, zajmujących się m.in. modelarstwem oraz Bractwa Rycerskiego. RENOWACJA: W ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010 - Dziedzictwo Kulturowe Priorytet 1 Ochrona zabytków chojnowski samorząd otrzymał dotację w wysokości 100 tys. zł na remont Baszta Tkaczy. Powiodły się także starania w województwie z budżetu Województwa Dolnośląskiego dostaliśmy dodatkowo 40 tys. Zł Te pieniądze plus 125 tys. środków własnych pozwolą na planowaną od dawną renowację zabytkowej baszty. Prace, które mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu obejmą naprawę i zabezpieczenie murów poprzez założenie na każdym piętrze obiektu czterech tzw. ściągów spinających mury oraz wykonanie „zszycia" widocznych pęknięć prętami stalowymi i zastrzykami odpowiedniej zaprawy. Remontem objęta będzie również galeria widokowa na zwieńczeniu wieży, nadbudówka o konstrukcji szachulcowej, w której wymienione zostaną elementy drewniane oraz okna, a także dach baszty. Wewnątrz wyremontowane zostanie parter obiektu, gdzie powstanie nowy węzeł sanitarny dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wymieniona będzie również cała wewnętrzna instalacja elektryczna.
data publikacji: 2010-08-06 20:16
 
PIELGRZYMI RUSZYLI......Hasłem XVIII Pielgrzymki na Jasną Górę będą słowa: „Oto ja, poślij mnie!”.
Pielgrzymi z Chojnowa 30 lipca dołączyli do grupy 3 ,która wyruszyła z kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu pod przewodnictwem ks. Józefa Hupy – proboszcza tamtejszej parafii. Patronem grupy jest św. Józef. W grupie pielgrzymują pątnicy z dekanatów: Bolesławiec, Chojnów, Nowogrodziec. Z Legnicy do Częstochowy wędrówka potrwa 10 dni. Po pokonaniu ponad 300 km pątnicy 9 sierpnia dotrą na Jasną Górę. Pielgrzymi będą nocować w domach parafialnych, u gospodarzy i pod namiotami. Muszą być gotowi na upał, deszcz i chłodne wieczory. Zabierają też ze sobą apteczkę. W tym roku każdy niesie muszlę św. Jakuba (jest wielkości pięści z nadrukiem czerwonego krzyża). To sposób na uczczenie roku świętego Jakuba. Jak każdego roku z różnych miejsc w naszej Ojczyźnie wyruszą do Częstochowy piesze pielgrzymki, dające ogromnej rzeszy pątników szansę przeżycia wyjątkowych rekolekcji w drodze. Dzięki temu, że trud fizyczny pielgrzymów jest połączony z wysiłkiem duchowym, piesza pielgrzymka daje wielką możliwość spotkania żywego Boga we wspólnocie braci i sióstr; pozwala ona również doświadczyć Jego wielkiej miłości, a z drugiej strony stwarza wiele okazji do tego, by dać wobec innych świadectwo tej Miłości, potwierdzając ją konkretnym czynem.
data publikacji: 2010-08-01 11:35
 
Nowa wystawa w Muzeum Regionalnym w Chojnowie
Wszystkich miłośników tkactwa a także rękodzieła artystycznego zapraszamy na nowo otwartą wystawę do chojnowskiego muzeum. Można obejrzeć wiele ciekawych i interesujących gobelinów .
data publikacji: 2010-08-01 11:28
 
FOTOGRAFIA OTWORKOWA
W ramach projektu Chojnews odbyły się warsztaty fotografii otworkowej. Prowadzącym zajęcia był znany w środowisku fotograficznym Grzegorz Sidorowicz. Młodzież zapoznała się z fotografią otworkową i morficzną , nauczyła się wykonywać samodzielnie rekwizyty i wykonywać zdjęcia w/w techniką tj. samodzielnie je wywołać. Najbardziej emocjonującym momentem zarówno dla uczestników jak i prowadzącego warsztaty był końcowy efekt ..... zdjęcia! Zapraszamy na skromną wystawę fotografii otworkowej- 1 lipca 2010 - godz.17.00 -sala recitalowa MOKSiR.
data publikacji: 2010-06-30 10:19
 
<< nowsze | 1  | 2  | 3 | 4  | 5  | 6  | 7  | 8  | 9  | 10  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowany przez Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w ramach ogólnopolskiego projektu "Równać Szanse 2009"